Nový design blogu.
Fabula Ficta znova ožíva. Všetky informácie zistíte TU.[RECENZE] Vraní Dívka

3. září 2014 v 19:53 | Shis |  [S] Recenze
Bestseller, nebo nechutná zvrácenost?

Autor: Erik Axl Sund
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Knižní Klub
Počet stran: 326
Díl: 1.
Žánr: Vraždy a psychoterapie, detektivka
Upozornění: Jen pro silné povahy

Anotace:
Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život?

Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie…

Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette…


Proč jsem si tuto knihu vybrala?
Miluju psychologii a vše s ní společné. K tomu už jen ten nápis na titulní stránce "jen pro silné povahy" mě roztoužnil. Ihned jsem tu knihu musela mít! Byla by to má první kniha pohrávající si s lidskou myslí. Pokud nepočítám učebnice psychologie.

Klady
Sem snad mohu dodat jen to, s jakou tajemností je to psáno. Je to příběh, u kterého si řeknete: "Jo, to skončí takhle a takhle." Chyba! Také jsem si to říkala. A ejhle. Nepředvídatelnost ve Vraní dívce se u mne staví snad na první místo. Nikdy bych nic takového neočekávala. Dále musím podotknout, že obdivuji Erika, který se tak vžil do nemocných lidí. Skoro jsem věřila tomu, že i on je mentálně narušený.
A také miluji autorovy hlubokomyslné myšlenky. Věta "Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora?" se mi navždy zahryzla do paměti.

Zápory
Vždycky jsem měla ráda na knížce to, jak dobře se četla. Znáte to - ještě jednu kapitolu, mami. A najednou jste dočetli knížku. Ale Vraní dívka je úplně jiný odvar. Musela jsem si zvyknout na styl nejen psaní, ale i přemýšlení. Párkrát se mi stalo, že ze začátku jsem si musela stránku přečíst několikrát. Tak po sté stránce jsem si zvykla a stránky lítaly o sto šest. Dále mě zaskočila opravdová nechutnost. Jednou jsem začátek kapitoly nerozdýchala. Jednalo se právě o popis vraždy malého chlapce, který byl stejně starý jako můj mladší bráška. Při představě, že by se mu tohle stalo, mi běhal mráz po kůži a den jsem se knihy nedotkla. Normálně mě nic nerozhodí, ale na tohle téma jsem háklivá. Jo, ten, kdo to četl, si určitě poví: "Tak jak to mohla dočíst, když celá knížka se jednala pouze o to téma?" Ehm...já to taky nevím. Zvědavost a láska ke psychologii mě přiměla číst dál.

Komu bych knihu doporučila?
Pokud jste takový milovník zvráceností jako já, knížka se vám určitě bude líbit.

A na závěr?
Zvracíte u krvavých hororů? Nemáte rádi ubližování malých dětí? Dejte od té knížky ruce raději pryč. Nedalo by se říci, že je to nechutné. Pouze budete cítit to nepříjemné stahování plic. To i 'my děti ze stanice Zoo' mi byli milejší.
Vraní dívka...ach jo, vraní dívka. Popravdě vůbec nevím, co si o té knížce mám myslet. Je zajímavá a neobyčejná. Zvrácená a duchaplná. Není to knížka, u které bych 'šla do kolen'. Je to kniha, která se mi vryla do srdce a přesto není 'ta pravá'. Doporučila bych jí všem a zároveň nikomu. Mám velmi smíšené pocity. Ale schválně - zkuste to také. Třeba Vás Erik překvapí tak, jako mě.

tělo
by se mělo skládat ze dvou bytostí,
zvířete a člověka.
Oběti a útočníka.
Útočníka a oběti.
Svobodná vůle spojená s tělesným pudem.
Dva protiklady v jednom těle.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 miselka miselka | Web | 22. října 2014 v 17:26 | Reagovat

Mne to velmi zaujalo asi by som sa aj ja do rej knizky pustila :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama